OLDŘICH NOVÝ


Narodil se před 120 lety a před 100 lety se stal členem Národního divadla Brno (tehdy Národního, posléze Zemského a Státního divadla v Brně). Proslulý český filmový milovník a vynikající komik byl každým coulem profesionál - v práci filmové i divadelní, jako herec i jako režisér. Angažmá v NdB nebylo jeho prvním, vzhledem k jeho dalšímu uměleckému vývoji však zásadním. Po roce 1950 se jako režisér a herec do brněnského divadla několikrát vrátil. 

Oldřich Nový
Oldřich Nový

1919 - 1935

Do NdB byl angažován jako herec - jeho první rolí byl Bolo Barański v Nedbalově Polské krvi, následoval Nanki-Poo v Sullivanově operetě Mikado, Marasquin v Lecocquově Giroflé-Giroflá a role v Maharadžově miláčkovi a Posledním valčíku. Od sezony 1923 - 1924 byl jmenován režisérem operetního souboru a o dvě sezony později šéfrežisérem. 

Jeho cílem byla kvalitní zpěvoherní produkce založená na syntetickém hereckém projevu, kultivovaná a původní. Seskupení umělců kolem Oldřicha Nového dalo během deseti let vzniknout jedenácti původním novinkám: první z nich byla divácky veleúspěšná revue Z Brna do Brna (1926), následovaly kusy Pojďte k nám! aneb Špilberku zelený (1928), Ide Maryna (1930), Modré miliony (1933), Na růžích ustláno (1933), Apropó, co dělá Andula? (1934) a další. Kritika při hodnocení některých titulů neoplývala nadšením (opereta a příbuzné žánry byly považovány za pokleslé a čelily kritice dlouhodobě), ale hlediště divadla bylo o premiérách i o všech reprízách plné a diváci na představení chodili opakovaně.
Okruh činností Oldřicha Nového v brněnském divadle zahrnoval práci autorskou, překladatelskou, režijní i hereckou - především se souborem zpěvohry; příležitostně však spolupracoval také s činohrou. Jeho nejvýznamnějšími činoherními postavami v tomto období byli Felix (bratři Čapkové: Ze života hmyzu) a Macheath (B. Brecht: Žebrácká opera).
Za 16 let svého brněnského působení nastudoval Oldřich Nový v NdB téměř sto (převážně zpěvoherních) inscenací a v mnoha z nich hrál také hlavní role. 

1950 - 1969

Léta 1950 a 1969 ohraničují pohostinskou spolupráci Oldřicha Nového s NdB. V tomto období zde režíroval tři inscenace a nastudoval tři role (dvě z nich ve svých inscenacích, jednu v inscenaci režiséra Miroslava Kratochvíla). 

LHÁŘ | premiéra 23. 4. 1950 

Oldřich Nový - režie a úprava. Z inscenace se v archivu NdB dochoval pouze program.

HARVEY A JÁ | premiéra 1. 4. 1966

Oldřich Nový - režie a Elwood P. Dowd  

..

Připravil archiv NdB | obrazové dokumenty jsou chráněny autorským zákonem | e-výstava je přístupná od 28. 8. do 25. 11. 2019.
.